Jesteś w: Home » Politechnika Koszalińska » Instytut Wzornictwa
Szukaj w mieście
Politechnika Koszalińska » Instytut Wzornictwa

75-620 Koszalin, Zachodniopomorskie
ul. Racławicka 15-17, Zobacz na mapie
Tel: (94) 347-83-33
Fax: (94) 347-82-15
WWW: http://www.wzornictwo.tu.koszalin.pl
Email: wzornictwo@tu.koszalin.pl

Nazwa kierunku Studia I stopnia Studia jednolite Studia II stopnia
Licencjackie Inżynierskie Magisterskie Magisterskie uzupełniające
S NW NZ S NW NZ S NW NZ S NW NZ
Wzornictwo Wzornictwo - Licencjackie stacjonarne Wzornictwo - Licencjackie niestacjonarne zaoczne Wzornictwo - Magisterskie uzupełniające stacjonarne Wzornictwo - Magisterskie uzupełniające niestacjonarne zaoczne
Architektura Wnętrz Architektura Wnętrz - Licencjackie stacjonarne Architektura Wnętrz - Licencjackie niestacjonarne zaoczne

O Instytucie


Lata 1996-2009

 • Powstanie Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej zawdzięczamy Prof. dr inż. Tadeuszowi Karpińskiemu, którego idee podnoszenia komfortu jakości życia oparte o przesłanki społeczno-ekonomiczne rozwinął kolejny dyrektor Instytutu dr Monika Zawierowska-Łozińska.
 • Minione lata poświęciliśmy na kształtowanie programów dydaktycznych, rozwój kadry, prezentacje wczesnych dokonań projektowych na wystawach designu, pierwsze próby publikacji w wydawnictwach naukowo-dydaktycznych oraz nawiązywanie współpracy z uczelniami zagranicznymi.
 • Od początku istnienia naszej jednostki, tzn. od 1996 r., kierunek wzornictwo podlega systematycznemu rozwojowi. Zakład Wzornictwa z funkcjonującego w ramach Katedry Inżynierii Produkcji na Wydziale Mechanicznym przekształcił się w Instytut Wzornictwa stając się w ten sposób samodzielną komórką dydaktyczną Politechniki Koszalińskiej.
 • W 1996 roku przyjęliśmy na studia 36 studentów. Obecna ich liczba to około 500 słuchaczy studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Naszą kadrę stanowi 27 pracowników etatowych, w tym 6 profesorów tytularnych, 6 doktorów habilitowanych oraz 8 doktorów dyscyplin projektowych i artystycznych.
 • Aktualnie prowadzimy studia pierwszego stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne) na kierunkach: wzornictwo, architektura wnętrz. Posiadamy bogatą ofertę dydaktyczną w zakresie projektowych specjalizacyjnych pracowni wzornictwa:
  • projektowania produktu,
  • projektowania komunikacji wizualnej,
  • projektowania mebla,
  • projektowania ubioru i kostiumu (obuwia i galanterii),
  • biżuterii
  • środków transportu.
  Programy naszych pracowni dostosowane są do bieżących i przewidywanych potrzeb rynku pracy.
 • Konsekwentnie rozwijamy własne zaplecze warsztatowo-badawcze, jednocześnie ściśle współpracując z jednostkami dydaktycznymi Politechniki Koszalińskiej o charakterze technicznym. Są one dla nas bliską i nieocenioną bazą naukową, szczególnie w zakresie badań modelowych i prototypowych.
 • Instytut Wzornictwa jest pierwszą placówką edukacyjną (i jedną z nielicznych w Polsce) prowadzącą swoją działalność na kierunku wzornictwo w uczelni technicznej ? jednostką, której model strukturalno-organizacyjny oparty został na doświadczeniach i wzorcach uczelni Krajów Zachodnich i Stanów Zjednoczonych.
 • Jesteśmy organizacją dobrze postrzeganą przez uczelnie europejskie o czym najlepiej świadczy liczba obcokrajowców studiujących w Instytucie Wzornictwa w ramach programu Erasmus/Sokrates. W latach 2007/08 studiowała u nas największa liczba studentów z uczelni zagranicznych w skali całej Politechniki Koszalińskiej, a także najwyższy odsetek studentów naszej uczelni kształcących się na uczelniach zachodnich wywodził się z Instytutu Wzornictwa.


Nasze Osiągnięcia


ZOOM-ZOOM MAZDA DESIGN

 

Masahuro Kondo dyrektor generalny Mazdy z naszym studentem Maciejem Meroniukiem. Maciej zdobył II nagrodę w konkursie Zoom-Zoom Mazda Design za projekt Coleopter - samochód z możliwością podziału na dwie mobilne części. Na konkurs przysłano ponad 4,5 tys. prac. Jurorami konkursu byli: Peter Birthwistle (główny projektant Mazdy w Europie), Janusz Kaniewski (światowej sławy designer, przewodniczący jury), Kondo Masaharu (Dyrektor Zarządzający Mazda Motor Poland).

 

 


Sześciu laureatów, którzy wyjadą na warsztaty kreatywności z Januszem Kaniewskim na Lazurowe Wybrzeże.
Kategoria samochód:
1. Maciej Meroniuk (Politechnika Koszalińska, Instytut Wzornictwa) za projekt Coleopter, samochodu z możliwością podziału na dwie mobilne części
2. Emil Czumałowski za projekt Mazda - Kisame 2, czyli ?rekin-demon?
3. Mateusz Wowk za projekt pojazdu trójkołowego z napędem elektrycznym

Kategoria element użytkowy do samochodu: 1. Michał Pilarczyk za pomysł inteligentnych lusterek
2. Tomasz Siemek za projekt roweru stworzonego z myślą o pojazdach typu coupe
3. Marcin Konicki za rozwiązanie MY WORLD 1, które łączy w sobie funkcję kluczyka, telefonu komórkowego, GPS, odtwarzacz audio oraz moduł pamięci indywidualnych ustawień samochodu.

Pięciu laureatów konkursu ZOOM-ZOOM MAZDA DESIGN, którzy otrzymają od Organizatora nagrody rzeczowe:
1. Piotr Kotlarek za projekt Mazda SP-Arrow
2. Roman Kadler za projekt nowej Mazdy 6X
3. Wojciech Reszeta za projekt lekkiego samochodu MIZU i TSUCHI (żywiołów wody i ziemi)
4. Miłosz Wróblewski za torbę w stylu Mazdy
5. Marta Stec za pracę: strefa dziecka

 


Konkurs na zagospodarowanie holu w budynku koszalińskiego ratusza
Rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie holu w budynku koszalińskiego ratusza oraz wręczenie nagród odbyło się 14 grudnia 2009 roku. Do finału zakwalifikowało się 15 prac:

 • Broniszewska Joanna
 • Chomczyk Joanna
 • Gołdyn Aleksandra (główna nagroda - realizacja)
 • Grabowski Patryk
 • Hinz Joanna
 • Kostyk Izabela
 • Kuziko Aneta
 • Meroniuk Maciej
 • Michajłowicz Michał
 • Mrowiński Marek
 • Paczkowski Szymon
 • Postek Arletta
 • Sarnowski Kamil
 • Sikora Magdalena
 • Szadkowska Katarzyna

Stypendium Ministra dla naszej studentki

Miło nam poinformować, że studentka naszego Instytutu - Pani Magdalena Modzelewska - otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 Konkurs na opracowanie znaku graficznego ? logo do identyfikacji wizualnej miasta i gminy Bobolice

Pracownia Komunikacji Wizualnej - dr. M. Zawierowska-Łozińska informuje:
Nasz student 5 roku Arkadiusz Trocha wygrał konkurs na logotyp miasta BOBOLICE
Kultura: Konkurs na logo miasta i gminy Bobolice rozstrzygnięty!
Autor tekstu: Michalak Halina Opublikowano: wtorek, 29 grudnia 2009 - 12:25

18 grudnia 2009 r. ogłoszony przez Urząd Miejski w Bobolicach KONKURS NA OPRACOWANIE ZNAKU GRAFICZNEGO ? LOGO DO IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ MIASTA I GMINY BOBOLICE został rozstrzygnięty.
Celem konkursu było wyłonienie do realizacji projektu graficznego ? logo, który stanie się oficjalną częścią identyfikacji wizualnej Miasta i Gminy Bobolice. Logo przeznaczone będzie do celów identyfikacyjnych, popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych Miasta i Gminy Bobolice. Będzie wykorzystywane w materiałach i wydawnictwach oraz w działaniach informacyjno-edukacyjnych, w tym m. in. w materiałach elektronicznych, grafice internetowej itp.
Komisja, powołana przez Burmistrza Bobolic Sylwestra Sobańskiego, w składzie:
Sylwia Czarnecka - podinspektor ds. turystyki i kultury fizycznej
Halina Michalak - inspektor ds. promocji, kultury i współpracy
Barbara Mirosławska - inspektor ds. ewidencji i promocji gospodarczej
Maja Wiśniewska - podinspektor ds. rozwoju
Alina Sichowska - pracownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury
po wnikliwej analizie prac wybrała jeden zwycięski projekt.
Komisja oceniała 71 projektów loga nadesłanych przez 48 osób. Prace 7 osób zostały odrzucone ze względów formalnych (nie spełniały wymogów regulaminu i nie dotyczyły miasta i gminy Bobolice).
Zwyciężył projekt Pana Arkadiusza Trocha z Koszalina. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, o miejscu i czasie wręczenia nagrody zostanie poinformowany listownie

Autorski opis projektu: \\\"logotyp zainspirowany został malowniczym położeniem miejscowości oraz charakterystycznym kościołem w stylu neogotyckim. W otoczeniu dolin i jezior miasto emanuje pozytywną energią, co symbolizuje słońce, a niebo to otwartość jego mieszkańców.\\\"


KontaktInstytut Wzornictwa

ul. Racławicka 15-17

75-620 Koszalin

Sekretariat Instytutu Wzornictwa
tel.: (094) 34 78 333
fax: (094) 34 78 215
email: wzornictwo.sekretariat@tu.koszalin.pl

Dziekanat Instytutu Wzornictwa
tel.: (094) 34 78 214
fax: (094) 34 78 215
email: iw.dziekanat@tu.koszalin.pl